top of page

HAKKINDA

SEFERİHİSAR

Citrus Fruits
1234.jpeg

Seferihisar

Seferihisar, Ege bölgesi’nde ve İzmir’in güneybatısında yer almaktadır. Topraklarında en eski yerleşim yeri teos olup, burasının mö 2000 yıllarında akalar’dan kaçan Girit’liler tarafından kurulduğu ve karyalıların bir kenti olduğu bilinmektedir. Böylece yörenin 4000 yıllık bir yerleşim yeri olduğu söylenebilir. Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde İzmir’in 30 ilçesinden biridir. 2009 yılında kürselleştirmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkarak Türkiye’nin ilk citta-slow kasabası olmuştur..

İlçe merkezinin kuruluş yeri deniz seviyesinden 18 m yüksektedir.

Kent, kuzey-güney yönünde uzanan Kızıldağlar’ın (1080m) batısında, denize inen yamaçlar ve Kocaçay vadisinin düzlükleri üzerine kurulmuştur. Tipik akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar genellikle sıcak ve yağışsız; kışlar ise ılık ve hafif yağışlıdır.

Sığacık

Sığacık, İzmir’in güzel kıyı kentlerinden biri olan Seferihisar’ın sahilinde yer alan mandalina kokulu balıkçı kasabası.

 

Sessiz ve sakin, ama bir o kadar da renkli. Burası İzmir’den sadece 52km, yani yaklaşık elli dakika uzaklıkta.

 

Sığacık, kale içi yerleşim yeridir. 16 yy. Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilen Sığacık Kalesi, restore edilirken kasaba sakinlerinden izole olmamış.

 

Dünya üzerinde kale içi yerleşim yerleri içerisinde hatırı sayılır bir yeri var. Surlarla çevrili olup bir o kadar huzur dolacağınız sokakları gezerken burada yaşama hayallerine kapılmamak elde değil.

 

Sığacık, son yıllarda dünyaca tanınmaya başladı. Seferihisar’a bağlı olarak 2009’da Türkiye’nin ilk yavaş şehri “Citta Slow” oldu. Organik yaşam burada bir lüks değil bir yaşam biçimi olup üzüm, mandalina, enginar ve zeytinin tadı burada bir başkadır.

sigacik-img-gezi-3.jpeg
antik_kent.jpeg

Teos

Teos Antik Kenti uluslararası arkeoloji literatürü içersinde çok değinilen, hakkında ulusal ve uluslararası yayın bulunan sayılı antik kentlerden biridir.

 

Sığacık’a yürüme mesafesinde deniz kenarında bulunan Teos bundan 3 bin yıl öncesine kadar Kuzey İon’un başkenti konumundaydı.

 

Kurucusu Dioysos’un oğlu Athames olarak bilinir.

 

Teos’un antik dönemde mimari alan ve ticarette önemli bir yeri vardır.

 

Teos, bir dönem İon şehrinden huzursuzluk yarattıkları ileri sürülerek kovulan sanatçılara kapılarını açmış, tarihte ilk kez Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu bir kent olmuştur.

 

Uzun yıllar Teos, bir sanat kenti olarak kalmış ve antik çağın önemli filozof ve sanatçılarından şairler, Anakreon, Antimakhos, Epikuros, Nausiphanes, Apellikon ve tarihçi Hekataios Teos’ta yaşamıştır.

bottom of page